Čie-, čie-, čie-, čie-, čiekuri …

12. decembris, 2024

Autors: Andrejs Svilāns

Kad rozes sen jau novītušas, uz galda vāzē krizantēmas nobrūnējušas un arī vasaras pēdējo goda vārtu nostalģiskie virši zaudējuši savu košumu, ir pienācis laiks atklāt to dabas krāsu un formu daudzveidību, kam citkārt vienaldzīgi esam pagājuši garām. Ja nevēlamies Ziemassvētku dekorus pirkt gatavā veidā, jādomā, kā tos izveidot pašiem.

Viens no šādiem dabas brīnumiem ir skujkoku čiekuri, kurus varam izmantot sausajās augu kompozīcijās gan dabiskā, gan krāsotā veidā, atkarībā no gaumes un vajadzības.

Kādus čiekurus izvēlēties? Sāksim ar to, ka .. sausus. Precīzāk sakot – neliksim tikko vāktus mitrus čiekurus kompozīcijās, jo izžūstot tie atvērsies un izpletīsies, cits pēc cita birs nost no jūsu dekorācijas.

Priedes čiekuri gana mazi 3-8cm gari, 2-3cm plati – tātad izmantojami gan nelieliem, gan prāvākiem Ziemassvētku dekoriem. Čiekuru zvīņu ārējā pelēcīgā krāsa nedaudz kontrastē ar iekšpuses brūngano, līdz ar to laicīgi domājot par čiekuru novietojumu kompozīcijā jau varam spēlēties ne tikai ar formu, bet arī krāsu dažādību.

Ar parastās egles čiekuriem būs sarežģītāk – tie ir lieli 10-16cm gari, 3-4cm plati un lielākoties izmantojami lielākiem objektiem. Arī sveķaini, kas padara darbošanos gana ķēpīgu. Tomēr plašākās telpās un lielākiem objektiem tie būs īstajā vietā.

Ko darīt, ja nevēlamies pirkt importētos citzemju kokaugu čiekurus? Atliek stādīt pie mājas pašiem ko eksotisku. Tas nebūt nenozīmē, ka pirmie čiekuri būs sagaidāmi tikai uz pensijas vecumu. Viena no piemērotākajām bagātīgas dekoratīvo čiekuru ražas devējām ir Kanādas egle Picea glauca. Nelielie čiekuriņi (3,5-5cm gari2cm plati) ir lielisks materiāls sauso augu kompozīciju veidošanai, turklāt šīs sugas koki sāk ražot gana jauni un čiekuru raža ir bagātīga. Visam klāt savā dārzā iegūsiet vidēja auguma skaistu skujkoku ar viegli zilganām skujām.

Interesantus čiekurus var iegūt no veimutpriedes Pinus strobus (čiekuri ap 15 cm gari un, izplešoties, 3-4cm plati) un Maķedonijas jeb Rumēlijas priedes Pinus peuce. Maķedonijas priedei čiekuri ir vizuāli līdzīgi toties krietni druknāki. Šie čiekuri ir ļoti sveķaini.

Kompozīciju veidošanai lieliski piemērotas ir arī lapegles. Īpaši pieminama ir Japānas jeb Kemfera lapegle Larix kaempferi. Čiekurs parasti ir cik garš tik plats (2-3cm) un, skatoties no augšas, atgādina miniatūru rozīti.

Savdabīgi kompozīcijā izskatīsies arī Menzisa duglāzijas Pseudotsuga menziesii čiekuri (5-10cm gari, 2-3cm plati) ar savdabīgām mēlītēm.

Ja dekora virsma pārklājama ar nedaudz reljefu dabisku materiālu, var izmantot pavisam sīkus čiekurus, kādus ik gadus ražo rietumu tūja jeb dzīvības koks Thuja occidentalis. Raibāku kompozīciju varam iegūt neliela izmēra čiekurus kombinējot ar ozolzīlēm vai ozolzīļu vāciņiem, izkaltētām magoņu pogaļām. Čiekuri lieliski saderēs ar baltegļu zaru dekoru (balteglēm skujas nenobirstot, pie zariņiem var nostāvēt pat gadu un ilgāk).