“Botania” pētnieku somas ved ģimenes dabas izziņas piedzīvojumos
21. novembris, 2024
21. novembris, 2024
Lai Nacionālā botāniskā dārza vides izglītības centra “Botania” apmeklējums kļūtu par izzinošu ekspedīciju, “Botania” speciālistu komanda ir radījusi Pētnieku somas – īpašus uzdevumu komplektus ģimenēm ar bērniem līdz 12 gadu vecumam.
“Botania” ir vieta, kur dabas daudzveidība savijas ar cilvēka zinātkāri un tehnoloģijām. Tā aicina izzināt augu valstību, izlasot, noklausoties, aptaustot un pat pasmaržojot augu daudzveidīgos stāstus. Lai mazie apmeklētāji un viņu lielie draugi neapjuktu šajā daudzveidībā, ir sagatavotas 3-12 gadus veciem bērniem piemērotas Pētnieku somas – “Mārīte”, “Tauriņš”, “Sienāzis” un “Bite”. Tās vedina iepazīt “Botania” ekspozīciju soli pa solim, iepazīstot augu saknes, stumbrus lapas, ziedus, augļus un sēklas.
Katras somas saturs ir rūpīgi izstrādāts, lai ceļš pa “Botania” ekspozīciju kļūtu par kopīgu izziņas piedzīvojumu. To galvenais nolūks ir modināt bērnos zinātkāri: uzdevumi rosina vērot, meklēt un pētīt. Pētnieku somas piedāvā iespēju ne vien zīmēt, izkrāsot, likt puzles, bet arī izvingrināt ķermeni un pirkstiņus. Un protams – spēlēties, jo nav labāka veida, kā atklāt dabas daudzveidību. Īpašs pārsteigums sagaida vecākus – balvu lādīte, kuru atvērt palīdzēs kopīgi atrasts atslēgas kods. Pētnieku somas ir paredzētas bērniem no 3 līdz 12 gadu vecumam kopā ar viņu lielajiem draugiem. Savukārt pusaudži būs iepriecināti mācīties, spēlējot jaunās digitālās spēles. Spēle “Ienāc mežā un purvā” piedāvā izzināt dabas daudzveidību, iepazīstoties ar diviem aizsargājamajiem biotopiem. Savukārt spēlē “Vai Tu esi Zemes draugs?” aicina pārskatīt savus ikdienas paradumus un pārbaudīt cik lielu ekoloģisko pēdu tie atstāj uz Zemes.
Nacionālā botāniskā dārza vides izglītības centrs “Botania” ir vides izziņas mājvieta – augu valstība. Tās ekspozīcija stāsta par dabas un cilvēka mijiedarbību, mācot saudzīgu cieņu un dabas procesu izpratni. Šeit ikviens var iesaistīties dabas stāstu izpētē, ļaujot sev iepazīt dzīvības ritmu un attīstīt saikni ar vidi. Centra interaktīvās ekspozīcijas ir īpaši piemērotas ģimenēm, kuras vēlas kopīgi pētīt un izzināt. Atsevišķas programmas ir paredzētas arī skolām dabaszinātņu un bioloģijas stundu mācību procesa paplašināšanai.
Pētnieku somas un digitālās spēles sagatavotas ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu, sadarbojoties ar TAPP komandu, projekta Nr. 1-08/34/2024 “Vides izglītības programmas pilnveidošana un paplašināšana Nacionālajā botāniskajā dārzā” ietvaros.